Žena koja je godinama radila na selekciji kandidata na osnovu biografije i motivacionog pisma daje saveta kako da napišete dobro motivaciono pismo.
- Uskladite motivaciono pismo sa biografijom- neka forma i sadržaj propratnog pisma i biografije odgovaraju jedno drugom.
- U gornjem centru pisma neka bude vaše ime (boldovano), ispod adresa, pa broj telefona, zatim adresa elektronske pošte.
- U gornjem levom uglu nek stoji ime primaoca, njegovo radno mesto, ime kompanije, adresa firme. U desnom uglu može da stoji datum.
- Pismo nek se sastoji od tri paragrafa. Uvodni, središni i završni deo. Svi delovi treba da su kratki. Nek sadrže do pet rečenica.
- Koristite ispravnu terminologiju, kao da se obraćate obrazovanom laiku. Vodite računa o gramatici.
- Izostavite nepotrebne reči, fraze i izraze. Sve što je nepotrebno i višak ne treba da stoji u pismu. Pismo treba da bude na jednoj strani.
- Obratite se imenom, ako znate ime onog ko je zadužen za HR u firmi u koju aplicirate. Na samom početku obratite se pristojno.
- Pogledajte primere motivacionih pisama.
- Bitan je početak. Počnite iskreno i jednostavno. U uvodu treba da pokažete zašto ste dobri za kompaniju.
- U drugom delu nek stoje konkretni primeri vaših kvalifikacija. Koje su potrebe kompanije? Nek u pismu stoji kako vi možete da ih zadovoljite. Izdvojte specifične aktivnosti iz karijere koje se podudaraju sa potrebama firme za mesto na koje aplicirate.
- U pismu treba da spomenete veštine i sposobnosti koje ne stoje u biografiji. Nemojte copy-paste- ovati iskustva koja stoje u biografiji u motivaciono pismo.
- Nek zaključni deo bude najkraći. U njemu iskažite interes za razgovor i završite “kratko i slatko”.
- Pročitajte pismo, pa još jednom. Nek ga pročita i neko ko vam je blizak.
- Stavite se na mesto onog ko će čitati Vaše pismo. Šta mislite? Treba da privučete njegovu ili njenu pažnju.
- Vaš cilj je da pokažete da ste najbolji kandidat za posao. Imajte to na umu dok pišete motivaciono pismo.