Prema Eriksonu, svako od nas prolazi kroz osam faza psihosocijalnog razvoja, svaka sa svojim jedinstvenim izazovima i zadacima. Od osnovnog poverenja ili nepoverenja u prvoj godini života, pa sve do osećaja integriteta ili očaja u starosti, svaka faza oblikuje naš identitet i način na koji se nosimo sa svetom.
Ključno je razumeti da svaka faza uključuje konflikt između pozitivnih i negativnih iskustava, te da je uspešno prevazilaženje tih konflikata ključno za lični rast. Na primer, u adolescenciji se suočavamo sa krizom identiteta , gde moramo pronaći balans između očekivanja društva i sopstvenih želja kako bismo razvili autentičan identitet.
Kroz ove faze, Erikson nas podseća na važnost samospoznaje, prihvatanja promena i razvoja zdravih mehanizama suočavanja sa životnim izazovima. Svaka faza je prilika za rast i transformaciju, čak i kada se suočavamo sa teškoćama.
Stoga, neka Eriksonova teorija bude podsetnik da je razvoj ličnosti proces koji traje celog života, i da je svaka faza prilika za samospoznaju i rast.
- Osnovno poverenje – osnovno nepoverenje (0-1 godina): Osnovna poverenja ili nepoverenje razvijaju se kroz odnos sa roditeljima ili negovateljima. Ako dete doživi doslednu negu i podršku, razvijaće poverenje u sebe i druge.
- Autonomija – stida i sumnje (1-3 godine): U ovoj fazi deca počinju da razvijaju osećaj kontrole nad svojim telom i okolinom. Ako im se omogući izražavanje nezavisnosti, postaće samopouzdanija.
- Inicijativa – krivica (3-6 godina): Deca razvijaju maštovitost i sposobnost vođenja igre. Podrška i ohrabrivanje u inicijativi pomažu im da se osećaju sposobnima i kompetentnima.
- Marljivost – inferiornost (7-12 godina): U ovoj fazi deca se fokusiraju na postizanje akademskih i društvenih ciljeva. Ako su u mogućnosti da ostvare uspeh, razvijaju osećaj marljivosti i samopouzdanja.
- Identitet – uloga zbunjenosti (adolescencija): Adolescencija je vreme istraživanja identiteta i razmišljanja o budućnosti. Ako tinejdžeri uspeju da razviju jasan identitet, osećaju se sigurnije u sebe i svoje ciljeve.
- Intimnost – izolacija (mladost): U ovoj fazi mladi traže dublje emotivne veze i intimnost. Ako uspeju da uspostave zdrave odnose, osećaju se povezano i podržano.
- Generativnost – stagnacija (srednji životni vek): Odrasli se fokusiraju na stvaranje i doprinos zajednici. Ako se osećaju ispunjenima kroz karijeru, porodicu ili druge aktivnosti, osećaju se zadovoljno i produktivno.
- Integritet – očaja (kasni životni vek): U ovoj fazi ljudi reflektuju na svoj život i prihvataju sve što su postigli i doživeli. Ako se osećaju ispunjenima i prihvataju životne lekcije, mogu postići osećaj integriteta i mira.