Seksualni život partnera dobro funkcioniše onda kada su oboje zadovoljni. Zadovoljavajući seksualni život je zadovoljavajući za oboje.
Dešava se da seksualni život nekih ljudi više liči na sportsku ili borbenu aktivnost, da ga nema, da izostaje uživanje i da predstavlja čin koji je lišen zadovoljstva.
Najčešće seksualne disfunkcije su:
- izostanak želje
- izostanak orgazma
- prevremena ejakulacija
- bolan odnos
Nekada u osnovi može biti krivica zbog zadovoljstva, nekad agresivnost i sadizam prema partneru, osveta, strah, stid. Neki autori ističu da sa svakom seksualnom disfunkcijom ide stid i krivica.
Do smetnji u seksualnom funkcionisanju dolazi zbog:
- smetnji u psihoseksualnom razvoju
- smetnji u partnerskom odnosu
- nekih situacionih okolnosti
Seksualne disfunkcije mogu postojati od početka odnosa, od nekog trenutka i specifične situacije u odnosu, uvek i sa svakim partnerom. Mogu biti posledica somatskih i psiholoških faktora. Posledice su depresivnost, strah, smanjeno samopoštovanje i uopšte osiromašen život.
Tokom terapijskog rada akcenat je na razumevanju i rešavanju konkretnih problema. Neka od tema su: kada je došlo do otežanog funkcionisanja, kakve predstave seksualnosti osoba ima, kako izgleda problem i kako bi ga osoba opisala, na koji način doprinosi problemu, kakva je partnerska veza, itd. Valja naglasiti da se teme otvaraju i razjašnjavaju kada terapeut uspostavi odnos poverenja sa klijentom.
Postoje podaci da nešto preko 40% žena i preko 30% muškaraca iskuse neki problem u seksualnom funkcionisanju tokom života. Veoma je bitno da se o tome razgovara sa partnerom, a u nekim slučajevima i sa stručnjakom za mentalno zdravlje, pre svega što se u najvećem broju slučajeva poteškoće mogu prevazići.