Rezilijentnost

Stres, neprijatni događaji, teškoće su neminovnost i činjenica života. Ne možemo ih izbeći. Korisno je da znamo kako da upravljamo stresom. Od ličnosti mnogo zavisi kako ćemo reagovati i kako ćemo se osećati u neprijatnim situacijama. Otpornost ili vulnerabilnost na stres zavise od genetskih faktora, atmosfere u porodici, ranih iskustava, inteligencije, lokusa kontrole (mišljenja o tome da li imate uticaj ili ne na događaje). Srčana ili žilava ličnost je neko ko veruje da se događaji mogu kontrolisati i da se na njih može uticati, zainteresovana je za svet oko sebe, veruje da su promene ma koliko teške bile uslov daljeg razvoja i da su neprijatni događaji šansa i mogućnost.

Rezilijentnost podrazumeva pozitive i funkcionalne obrasce reagovanja i ponašanja, kao i kompetencije koje pojedinac demonstrira u stresnim ili nesrećnim okolnostima. Odnosi se na mogućnost da se oporavi, sačuva zdravlje, integritet i dobrobit. Osoba koja je rezilijentna događajima daje značenje, orijentisana je ka pozitivnom stanovištu, fleksibilna, otvoreno izražava osećanja, jasno komunicira.

Kako vi reagujete u stresnim okolnostima? Da li događaju dajete značenje, znate šta se dešava, zašto, kako? Da li ste pesimistični ili optimistični? Rigidni ili fleksibilni? Da li izražavate osećanja ili ih gutate, možda ih niste ni svesni- kako ste? Da li komunicirate, kažete šta mislite i osećate jasno i glasno?

Šta mislite da li ste rezilijentni?