O humoru, smejanju i značaju smeha za mentalno zdravlje

Smeh je zdrav. Brojni su benefiti od smejanja, kako fizički, tako i psihološki. Smisao za humor i smejanje pored toga što dobro utiču na fizičko i mentalno zdravlje utiču i na dobre odnose sa drugima, sposobnost da probleme i teškoće vidimo sa pozitivnije strane i pristupimo im konstruktivno. Smisao za humor i smeh odražavaju optimističan i razigran stav prema životu, redukuju stres, manje brinemo i privremeno zaboravljamo na probleme.

Smejanje stabilizuje krvni pritisak, vitalne organe, utiče na opuštenost mišića, smanjuje bol, povoljno utiče  na imuni sistem, itd. Smejanje utiče na proizvodnju beta- endorfina koji je prirodni hormon koji umanjuje bol i ubrzava oporavak tela. Smejanje je prirodni “painkiller” koji dovodi do osećanja zadovoljstva.

Humor nam pomaže da bolje i pozitivnije razmišljamo, efikasnije rešavamo probleme, donosi energiju i vitalnost. Podstiče na igru, učenje, socijalne interakcije, itd. Radost, optimizam, zadovoljstvo i druga pozitivna osećanja povezana su sa smehom.

Trenutno su veoma popularni stund- up komičari.  Stand- up komičari izazivaju smeh kod drugih u vezi sa aktuelnom situacijom. To je veoma zdrav humor koji je više emocionalan nego racionalan i izaziva intenzivnu emociju zadovoljstva. Ukazuje na kontradiktornosti i smešnu stranu socijalne sredine u kojoj živimmo. Po istom principu funkcionišu i iste emocije izazivaju stripovi i crtani filmovi koji za cilj imaju da ukažu na apsurdnost, kontradiktornost i smešnu stranu socijalne situacije.

U teškim situacijama i vremenima smeh može da pomogne. Smejanje nas čini optimističnijim. U susretu sa teškoćama optimistični ljudi očekujući pozitivan ishod uložiće više truda kako bi ostvarili cilj ili prevladali teškoću. Sa druge strane pesimisti očekujući negativan ishod neće se truditi.

Možemo se smejati licem, ali i celim telom. Smeh iz stomaka smanjuje inhibicije. Treba naučiti da se smejemo prirodno i u skladu sa situacijom, bez potrebe za velikim spoljašnjim stimulusima koji bi nas zasmejali.

U radu sa klijentima ne potcenjujem značaj i isceljujći efekat koji smeh može da ima na ljude i podstičem ga. Ne znači da se treba smejati svemu i sve vreme, ali veoma je korisno naučiti kako na stvari u životu gledati na vedriji način, kako da kod prvog razočaranja ne posustanemo i pogledamo druge mogućnosti koje imamo, kako da se smejemo celim telom, kako optimističnije i vedrije pristupati problemima, zadacima i životu.

Koliko se vi smejete? Šta Vam izaziva osmeh?