Kakve god da su i o čemu god da su prisilne, neprijatne misli ( greška na poslu, nedostatak novca, strah da ne izgubimo razum, strepnja da će se nešto loše desiti) pokušaj da ih odagnamo i potisnemo dok govorimo sebi “nemoj da misliš o tome” najčešće ne daju rezultate.
Misli koje su uvod u paniku najčešće su : Poludeću. Umreću. Dobiću infarkt. Gubim kontrolu. Gubim razum.
Pored ovih misli i zahtevi koji imamo uvode nas u anksiozna stanja. Ne bi smelo ovo da se dešava. Ne smem da mislim o tome. Užasno je! Ne mogu da podnesem! Ovi zahtevi pojačavaju anksiozni napad. Prvo što možete da uradite je da dopustite sebi ovakve misli. Dobra metafora je priča o belom slonu. Recite sebi nekoliko puta nemoj da misliš na belog slona. Verovatno ćete misliti na njega. Ljudi misle o belom slonu kada sebi brane da misle o njemu. Tako je i sa negativnim mislima i uverenjima koje imate o njima. Intuitivno i najprirodnije je da pokušate da ih se oslobodite tako što ćete pokušavati da ih potisnete i isterate iz svoje glave. Što više pokušavate da ih se oslobodite tako što ih sebi branite one su tu, često jače nego što su na početku bile.
Drugi način koji se prirodno i intuitivno nameće je pokušaj da mislite o nečem drugom. Fokusiranje na nešto drugo može da da rezultate. Dobro je da se fokusirate na jednu stvar, a ne da misli lutaju od jedne do druge teme, zadatka, asocijacije, itd.
Još jedan intuitivan način da se borite sa neprijatnim mislima je da sebe zaokupite brojnim aktivnostima misleći da taj način ostavljate malo prostora za njihovu pojavu. Međutim problem je što na taj nači sebe vodite u stresne situacije, a stres pogoduje njihovoj pojavi.
Neke studije su pokazale da dogovor sa sobom oko odlaganja na neki vremenski period može da da rezultate. Dogovorite se sa sobom da ćete o tome misliti za pola sata ili sami odredite vremenski period. Studije su pokazale da to ponekad može učiniti da Vam bude bolje u tom trenutku.
Šta će se desiti ako umesto da potiskujete negativne misli fokusirate se na njih? Pokušajte ako Vam je srce u dobrom stanju: ) Recimo da su u pitanju misli o gubitku razuma fokusirajte se na to. Razmišljajte o tome, pričajte o tome. Izložite se tim mislima. Dešava se da fobija od buba nestaje kada im se onaj ko ih se plaši izlaže. To se može desiti i neprijatnim mislima.
Slično je i sa prihvatanjem negativnih misli. Umesto da se borite sa njima prihvatite ih. Postiji uputstvo uz koje to možete da uradite: Zamislite da kroz uši misli izlaze iz glave i da ih možete videti. Zamislite ih kao vojnike koji marširaju. Nemojte ih terati, niti se raspravljati sa njima, nemojte im ništa govoriti, niti ih izbegavati samo ih gledajte kako marširaju.
Afirmacije kao da su postale novi psihološki lek za sve. Pozitivne misli i njihova lekovitost nisu dovoljno puta istražene da bi se na osnovu istraživanja moglo govoriti o njima. U svakom slučaju nije loše probati ih.
Uticaj pisanja o mislima i emocijama ispitan je mnogo puta i rezultati govore da može da da rezultate, mada ne prevelike. Nije na odmet pokušati da se kroz pisanje oslobodite neprijatnih misli.
Sva ova rešenja valja uzeti samo kao mogućnosti i hipoteze, a ne uputstva koja će sigurno dati rezultate. Nijedan savet ne bi trebao da vam naudi, a ako dođe do poboljšanja onda odlično.